Solidne prasy hydrauliczne

 

Początki pras hydraulicznych sięgają już osiemnastego wieku. To właśnie wtedy pewien Anglik wpadł na genialny pomysł by wykorzystać właściwości cieczy do tego by przesuwać tłoki. W takich sposób powstała pierwsza prasa hydrauliczna. Wyposażona była w dwa proste cylinderki wypełnione cieczą. Pod wpływem zwiększania ciśnienia ciecz w takim układzie przesuwała tłok, który z kolei sprawiał że był wywierany nacisk.

Najlepsze prasy dla stolarzy

prasy do klejenia drewnaNa dzień dzisiejszy stosowanie prasy hydraulicznej w wielu firmach stało się standardem. W szczególności tyczy się to takich miejsc jak firmy zajmujące się produkcją mebli lub też okien czy drzwi. Prasy do klejenia drewna w takich miejscach są po prostu niezwykle istotnym elementem. Wykonywanie różnych produktów z drewna bywa ściśle związane z ich klejeniem. Z kolei niemal każdy klej do drewna zaczyna wiązać dopiero wtedy gdy łączone elementy ściśle do siebie przylegają. Prasy hydrauliczne stosowane do klejenia drewnianych elementów dysponują zazwyczaj bardzo dużą mocą. Niekiedy spotkać możemy te urządzenia, które dysponują siłą nacisku wynoszącą nawet 100 ton. Z reguły aż tak duża moc w stolarniach nie jest potrzebna ale lepiej mieć zapas mocy niż jej niedobór. Duże prasy hydrauliczne to urządzenia pozwalające na klejenie praktycznie całych okien czy futryn podczas jednego procesu klejenia. Nowoczesne urządzenia posiadają cyfrowy programator, który pozwala na ustawienie wielu parametrów dotyczących nacisku.

Generalnie prasy hydrauliczne są urządzeniami otoczonymi solidnymi ramami ze stali. Dodatkowo w skład takiego urządzenia wchodzą specjalne prowadnice oraz siłowniki hydrauliczne. Często możemy spotkać prasy, które zasilane są siłą ludzkich mięśni. Manualna pompa pozwala na zwiększenie ciśnienia w układzie co sprawia, że na klejone elementy wywierany jest nacisk.