Rodzaje adapterów w rozrzutnikach do obornika

Każdy rolnik, który rozważa zakup rozrzutnika, powinien pamiętać o tym, że jest to inwestycja na wiele lat. Dlatego lepiej jest zainwestować w dobry, profesjonalny sprzęt niż co kilka lat kupować tani sprzęt lub naprawiać stare urządzenia. Na początku należy przemyśleć, jakie są potrzeby gospodarstwa.

Cechy adapterów: szerokość rozrzutu obornika

rozrzutnik do obornika cenyDopiero później można zwrócić uwagę na wady i zalety konkretnego rozwiązania. Jednak sam rozrzutnik to jeszcze nie wszystko. Duże znaczenie ma też wyposażenie dodatkowe, bo jak wiadomo, pewnych opcji takiego wyposażenia nie da się później domontować albo taka instalacja będzie bardzo droga. Na początku należy zastanowić się nad tym, jaki adapter powinniśmy wybrać. Na polskim rynku możliwości jest wiele. Mamy do dyspozycji maszyny pochodzące zarówno od polskich jak i zagranicznych producentów. Jeśli chodzi o rozrzutnik do obornika ceny, to są one uzależnione w dużej mierze właśnie od rodzaju adaptera. Rolnicy często wybierają dwupionowe lub czteropionowe walce. W ofertach można znaleźć także walce poziome, które posiadają specjalne talerze rozrzucające obornik. Taki adapter pionowy z dwoma walcami ma zamocowane u dołu bardzo duże talerze z łopatkami. Ma to duże znaczenie dla szerokości rozrzutu obornika. W tym wypadku szerokość ta wynosi około kilkunastu metrów. Rozrzutniki dwupionowe zachowują dość dobrą równomierność rozrzutu. Taki adapter jest uniwersalny i można nim rozrzucać nie tylko obornik, ale także inne materiały takie jak torf czy wapno.

Rozrzutniki dwupionowe bardzo dobrze sprawdzają się na dużych polach uprawnych, gdzie szerokość rozrzutu powinna być duża. W przypadku mniejszych pól lepiej postawić na inne rozwiązania np. rozrzutniki do obornika czteropionowe, które mają mniejszą szerokość rozrzutu wynoszącą kilka metrów.