Podstawowe narzędzie wykorzystywane przez ginekologa

 

Lekarze ginekolodzy coraz częściej korzystają ze sprzętu jednorazowego. Nie da się ukryć, że tego wymagają również pacjentki. Gdyby ginekolog korzystał z wielorazowych urządzeń, to musiałby za każdym razem poddawać sprzęt sterylizacji (co może trwać nawet kilka godzin).

Jednorazowy wziernik z lampką LED

standardowy wziernik ginekologiczny jednorazowyDlatego lepszym rozwiązaniem jest użycie np. jednorazowych wzierników. Jest to też lepiej postrzegane przez pacjentki, które widzą, że wziernik jest wyjmowany z nowego opakowania i jest całkowicie sterylny. Po użyciu taki wziernik trafia oczywiście do kosza. Koszt takich wzierników wcale nie jest wysoki. Jeden wziernik jednorazowy kosztuje zazwyczaj kilkadziesiąt groszy. Wiadomo, że przy hurtowym zakupie cena jest jeszcze niższa. Taki standardowy wziernik ginekologiczny jednorazowy może zostać dodatkowo wyposażony w lampkę LED, która znacznie ułatwia badanie. Nie da się ukryć, że wziernik jest jednym z podstawowych narzędzi pracy lekarza specjalisty z zakresu ginekologii. Wzierniki jednorazowe nie wymagają montażu żadnych dodatkowych elementów. Po prostu wyjmuje się taki wziernik z opakowania i już jest on gotowy do użycia. Aby uaktywnić źródło światła znajdujące się we wzierniku, trzeba usunąć blokadę (ma ona zazwyczaj konkretny kolor np. czerwony). Światło LED zasilane jest baterią, która wystarcza nawet na godzinę świecenia! Dlatego taki wziernik sprawdzi się nawet w czasie długiego badania ginekologicznego. Zaletą jest też to, że lampa jest bezpieczna, gdyż nie generuje ciepła.

Jednorazowe wzierniki można utylizować nawet podczas świecenia. W alkalicznych bateriach nie ma żadnych toksycznych substancji. Wzierniki jednorazowe sprzedawane są w różnych rozmiarach. Najczęściej wyróżnia się 3 standardowe rozmiary: small, medium i large (oznaczane różnymi kolorami).