Pobyt długoterminowy i krótkoterminowy w domu dla seniora

Osoby starsze bardzo często czują się samotne. Zdarza się, że zostają same w domu, mieszkaniu i tylko czasami są odwiedzane przez rodzinę czy znajomych. Jeśli osoba starsza jest sprawna, to wygląda to trochę inaczej, bo przecież w każdej chwili może gdzieś wyjść, spotkać się z kimś.

Pokoje jedno- i dwuosobowe w domu seniora

stały pobyt w domu senioraGorzej jest jednak wtedy, kiedy senior jest praktycznie całkowicie zależny od członków rodziny. Mało mówi się o tym, że depresja również może dotyczyć seniorów – zwłaszcza tych osamotnionych, którzy większość dnia spędzają w domu przed telewizorem. Warto więc zastanowić się (oczywiście wspólnie z osobą starszą), czy receptą na samotność nie byłby pobyt w domu seniora. Zazwyczaj początkowo osoby starsze nie przyjmują w ogóle tego do wiadomości, ale kiedy w końcu przemyślą to wszystko, okazuje się, że pobyt w takim miejscu nie jest niczym złym. Taki stały pobyt w domu seniora nie jest nudny, bo osoba starsza znajdzie w nim z pewnością wielu znajomych, z którymi będzie mogła rozmawiać, spędzać czas. W domach seniora można zazwyczaj skorzystać z dwóch rodzajów pobytów. Pierwszy z nich to pobyt długoterminowy, a drugi krótkoterminowy. Za każdy z takich pobytów trzeba oczywiście zapłacić. Domy seniora zapewniają wiele różnych usług, z których osoba starsza na pewno będzie zadowolona. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na pokoje. W takich domach pokoje są zazwyczaj jedno- lub dwuosobowe. Rzadko zdarza się, że w jednym pokoju znajduje się kilka osób starszych.

Chodzi o to, by senior miał jak największy komfort w trakcie pobytu w ośrodku. W każdym pokoju powinien się też znaleźć węzeł sanitarny (w pełni wyposażony) i najlepiej balkon, by senior mógł od czasu do czasu z niego korzystać. Warto zwrócić na to uwagę w czasie wybierania domu dla osoby starszej.