Infrastruktura przestrzenna wymaga odpowiedniego przygotowania gruntu pod zabudowę. Nie każdy teren nadaje do do budowy domu, bo jest na przykład zbyt grząski, gliniasty, albo ziemia jest zbyt skalista co utrudnia wykonanie wykopów pod fundamenty. Aby można było budować, ziemia musi być odwodniona.
Gdzie stosuje się kanał odwodniający?
Jeżeli nie chcemy aby chodnik, asfalt, dom lub jakakolwiek inna zabudowa nie zapadały się pod wpływem ulewnych deszczów, to konieczne jest zastosowanie systemu odwadniającego. Celem drenażu jest pozbycie się wody powierzchniowej pochodzącej z opadów deszczu, śniegu, oraz z roztopów. Ważne aby przed rozpoczęciem inwestycji, grunt był właściwie osuszony, ponieważ wilgoć z gleby może przejść na fundamenty i ściany budowli, które bardzo ciężko osuszyć. Kanały odwadniające plastikowe stosuje się pod zabudowę budynków mieszkalnych. Koniecznie trzeba je umieścić na odpowiedniej głębokości, aby woda, którą wchłania gleba zdążyła do niej wniknąć i zostać odprowadzona do pobliskiej studzienki, albo kanału odpływowego. Drenaż terenu jest szeroko stosowany pod miejskimi terenami leśnymi, na parkingach, prywatnych posesjach, pod wszelkiego rodzaju zabudową przemysłową i pod powierzchnią dróg i chodników, oraz alejek. Do wykonania kanału stosuje się elementy plastikowe, które są odporne na korozję i nie rdzewieją, oraz nie zapychają się ziemią. Właściwy przepływ strumienia wody w kanale jest kluczowym czynnikiem zapewniającym właściwe odwodnienie gruntu.
Pozbycie się wody z terenu jest pierwszą czynnością jaką należy wykonać przez inwestycją, ponieważ od niej zależy trwałość zabudowy. Poza plastikowymi elementami, możemy dostać także aluminiowe złącza i sączki zbierające wodę z powierzchni ziemi. Takie rozwiązanie jest gwarancją suchego podłoża.