Obrabiarki sterowane numerycznie przyszłością przemysłu

Obróbka mechaniczna to metoda obrabiania materiału, takiego jak metal bądź tworzywo sztuczne za pomocą szybkich, precyzyjnych maszyn, które wykorzystują szeroką gamę narzędzi skrawających do stworzenia ostatecznego projektu.

Zadania obrabiarek sterowanych numerycznie

obrabiarki sterowane numerycznieMożna wyróżnić trzy główne typy maszyn cnc: pionowe frezarki, poziome frezarki i tokarki. Aby z powodzeniem wykonać dany produkt, obrabiarki sterowane numerycznie muszą posiadać wgrane odpowiednie oprogramowanie, które narzuca ruch narzędzia. Dzięki maszynom cnc można wyprodukować tysiące identycznych części w stosunkowo krótkim czasie, znacznie szybciej niż umożliwia to konwencjonalna obróbka wykonywana przez pracownika. Mogą pracować przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu i wymagają jedynie krótkiego czasu na konserwację. Można je łatwo aktualizować, zmieniając oprogramowanie a także można je przeprogramować w krótkim czasie. Ponadto mogą przechowywać poprzednie programy, które można wykorzystać w dowolnym momencie. Zaawansowane oprogramowanie umożliwia maszynom cnc wytwarzanie produktów, które nie mogą być wykonane ręcznie, nawet przez najbardziej wykwalifikowanych mechaników. Ponieważ maszyna wykonuje większą część pracy, operator maszyny nie musi posiadać zaawansowanego szkolenia. Wymagają tylko nadzoru przez jednego pracownika.

Po ich zaprogramowaniu zazwyczaj mogą pracować samodzielnie. Zmniejszą obciążenie pracą, jak również obniżają współczynnik występowania błędu ludzkiego. Pomaga to również zwiększyć bezpieczeństwo zakładu, ponieważ pracownicy nie muszą używać niebezpiecznych narzędzi.