Na co zwrócić uwagę, wybierając wentylator zanieczyszczeń?

Wybierając wentylator do odciągu zanieczyszczeń z miejsca pracy, warto zwrócić uwagę na jego budowę. Już sama obudowa takiego wentylatora powinna być solidna. Chodzi o to, by nie doszło do jego uszkodzenia w miejscu pracy.

Obudowa i silnik w odciągach zanieczyszczeń

wentylatory do trocinObudowa może być np. odlewana ze stopów aluminium, a następnie malowana na szaro. Oczywiście na życzenie klienta obudowa wentylatora może zostać wykonana z innego materiału. Może być to obudowa żeliwna. Oprócz tego wirnik spawany może zostać wykonany ze stali kwasoodpornej. A wszystko po to, by urządzenie były odporne na trudne warunki panujące w miejscu pracy. Wiadomo, że w wielu zakładach przemysłowych zanieczyszczenie powietrza jest bardzo duże. Pyły gromadzą się nie tylko w płucach pracowników, powodując choroby obturacyjne, ale również osiadają na innych maszynach i mogą prowadzić do ich niszczenia. Dlatego warto postawić na wentylatory do trocin, które są też w stanie usuwać z powietrza wiele innych zanieczyszczeń. Temperatura maksymalna medium w takich wentylatorach wynosi nawet 80 stopni Celsjusza. Dlatego są to urządzenia naprawdę skuteczne. W urządzeniach znajduje się silnik elektryczny. Jest to zazwyczaj silnik jednofazowy. Warto sprawdzić jego szczelność i klasę izolacji. Jeśli chodzi o szczelność, to dobra jest ta o wartości IP 55, a klasa izolacji F. Silnik powinien być przystosowany do regulacji obrotów falownikiem. Poza tym wybierając wentylator przemysłowy, należy sprawdzić, jaka jest jego maksymalna wydajność.

Dobry wentylator to np. taki, który oczyszcza 390 m3 powietrza w ciągu jednej godziny. Następuje to przy sprężu 720 Pa. Jeśli chodzi o prędkość obrotową, powinna ona wynosić około 2800 obrotów na minutę. Tego typu wentylatory nie są ciężkie – te tańsze ważą zazwyczaj około 10 kg.