Kleszcze poddawane są szczegółowym badaniom

 

Pajęczaki stanowią dość pokaźną i różnorodną grupę. Spotykamy je niemal na każdym kroku. W naszym klimacie żyje wiele gatunków pajęczaków. Większość z nich jest zupełnie niegroźna. Kleszcze również należą do pajęczaków. W niektórych przypadkach mogą być naprawdę groźne dla zdrowia oraz życia.

Szczegółowe zbadanie kleszcza pod kątem boreliozy

badanie kleszczyKleszcze należą do powszechnie znanej grupy pajęczaków, które z kolei zaliczają się do roztoczy. Kleszcze prowadzą pasożytniczy tryb życia. Żywią się krwią swojego żywiciela. Kleszcze mogą być niezwykle groźne dla zdrowia lub życia człowieka oraz zwierząt. Nie dzieje się jednak tak zawsze, a jedynie w pewnych, określonych przypadkach. W przypadku, gdy kleszcz jest zarażony chorobą, taką jak chociażby borelioza, może przenieść ją na swojego nosiciela. Specjalistyczne badanie kleszczy pod kątem występowania boreliozy z pewnością pozwoli uniknąć wielu groźnych szkód zdrowotnych spowodowanych boreliozą. Borelioza jest bez wątpienia groźną chorobą, którą należy w odpowiedni sposób leczyć już na bardzo wczesnym etapie. W przeciwnym razie może dojść do groźnych powikłań, które często okazują się poważne w skutkach. Co zatem należy uczynić w sytuacji, gdy odkryjemy, że kleszcz nas ukąsił? Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy go usunąć. W późniejszym etapie należy obserwować miejsce ukąszenia kleszcza. Można również wyjętego kleszcza zanieść do laboratorium, w którym zostanie zostanie on przebadany.

Kleszcze są dosyć powszechne w naszym klimacie. Ugryzienie kleszcza nie zawsze musi być groźne dla zdrowia i życia. Należy pamiętać o odpowiednim usunięciu pajęczaka. W większości przypadków ugryzienie przez kleszcza nie daje jakiś negatywnych konsekwencji. Bywa jednak, że kleszcz zarazi swojego żywiciela groźną chorobą.