Kiedy stosować druk cyfrowy?

 

Najbardziej popularne metody drukowania to druk cyfrowy i offsetowy. W zależności od indywidualnych potrzeb stosuje się inny rodzaj druku. Podejmując decyzję o wyborze metody za pomocą, której będziemy drukowali musimy brać pod uwagę kilka czynników. Najważniejsze czynniki, które wpływają na decyzję to wielkość nakładu, czas realizacji materiałów.

Zalety druku cyfrowego

profesjonalny druk cyfrowyDruk cyfrowy posiada wiele zalet. Wydruki w technologii cyfrowej charakteryzują się wysoką jakością oraz krótkim czasem realizacji. Dużą zaletą jest możliwość drukowania na różnych rodzajach papieru o różnej gramaturze. W przypadku druku cyfrowego nie ma konieczności tworzenia formy drukarskiej i wykonania próbnych wydruków co jest dodatkową oszczędnością. Ponadto, możemy wykonać spersonalizowane wydruki, które mogą się przydać np. w przygotowaniu zaproszeń ślubnych lub innych materiałów gdzie powinno znaleźć się nazwisko adresata. W druku cyfrowym jest możliwość drukowania na podstawie obrazów komputerowych. Niewątpliwą zaletą są duże możliwości edytowania obrazu. W tej technice mamy także możliwość stosowania wielu różnych kolorów. Jest obecnie wiele firm wykonujących profesjonalny druk cyfrowy. Dzięki zastosowaniu druku cyfrowego mamy możliwość wykonania niewielkich nakładów w opłacalnej cenie. Wadą tej metody jest niższa jakość wydrukowanych materiałów niż w druku offsetowym. W zależności od indywidualnych potrzeb należy wybrać inną technikę.

Bardzo trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie która metoda jest lepsza gdyż jest to kwestia indywidualna. Generalnie, jeśli liczy się czas i drukujemy w małym nakładzie, wtedy lepszym wyborem z pewnością będzie druk cyfrowy. Przy większych nakładach, kiedy czas nie odgrywa tak dużego znaczenia, lepszy i bardziej opłacalny będzie druk offsetowy.