Jakie wyróżniamy rodzaje izolacji fundamentów?

 

Każdy kto ma zamiar się budować powinien pamiętać, że fundamenty to tylko połowa sukcesu, ponieważ trzeba jej jeszcze odpowiednio zabezpieczyć przed wsiąkaniem w nie wody gruntowej, która je niszczy a także przed wyziębieniem.

Izolacja fundamentów: przeciwwilgociowa, przeciwwodna oraz cieplna

izolacje fundamentówZanim zaczniemy się budować warto dowiedzieć się jak odpowiednio powinny być zabezpieczone nasze fundamenty zarówno przed wilgocią jak i przed wodą oraz ucieczką ciepła. Dzięki tej wiedzy unikniemy późniejszych bardzo kosztownych lub wręcz niemożliwych do wykonania napraw źle zabezpieczonych wcześniej fundamentów. Jeśli odpowiednio nie zabezpieczymy fundamentów, będzie w nie wnikać wilgoć lub woda, która spowoduje zawilgocenie budynku. To powoduje, że zmniejsza się izolacyjność ciepła co powoduje wyższe rachunki za ogrzewanie oraz szybciej niszczeją. Dlatego wybiera się jedną z trzech metod izolacji fundamentów. Pierwsza z nich to izolacja przeciwwilgociowa, której zadaniem jest ochrona fundamentów naszego domu przed wilgocią, która znajduje się w gruncie dlatego bardzo często nazywana jest izolacją lekką. Ten rodzaj stosowany jest wtedy gdy poziom wody gruntowej znajduje się znacznie poniżej fundamentu. Kolejnym rodzajem jest średnia izolacja przeciwwodna, która zabezpiecza fundamenty przed wodą opadającą, czyli taką, która spływa w ich kierunku. Z kolei ostatni rodzaj izolacji tak zwane izolacje ciężkie stosuje się wtedy gdy woda wywiera ciśnienie hydrostatyczne. Wytrzymałe izolacje fundamentów ciężkie są stosowane w miejscach, w których poziom wody gruntowej jest bardzo wysoki.

Jak widać odpowiednie zabezpieczenie fundamentów jest bardzo istotne, ponieważ dzięki temu zabezpieczamy je przed wsiąkaniem w nie wody a także mamy pewność, że w przyszłości nie poniesiemy kosztów związanych z naprawą czy odbudową hydroizolacji.