Jakie badania robić będąc w ciąży?

 

Okres ciąży to na pewno nie łatwy czas dla każdej kobiety. Jest to również okres oczekiwania na dziecko. W tym czasie, przez okres dziewięciu miesięcy, trzeba regularnie chodzić do lekarza i dowiadywać się o stanie ciąży oraz o stanie zdrowia dziecka.

Co należy badać, kiedy jest się w ciąży?

usg 3d poznańOczywiście, nieodzownym badaniem u ginekologa jest usg. Wtedy lekarz dokładnie widzi co dzieje się w brzuchu matki. Ponadto potrafi wskazać matce ręce dzieciątka, nóżki oraz inne części ciała. To nieopisany moment dla matki. Ale oprócz podstawowego badania usg istnieje również usg 3d poznań. To już jest zaawansowane badania, dzięki któremu możemy zobaczyć dziecko takie, jakie jest naprawdę. To znaczy widzimy twarz dziecka bardziej dokładnie, co więcej jest to tak jakby rekonstrukcja obrazu, na którym jest twarz dziecka oraz cała jego sylwetka. Wykonując więc badanie usg w trójwymiarze widzimy rysy twarzy dziecka tak, jakby było to zdjęcie wykonane normalnym aparatem. Jest to coś niesamowitego zobaczyć swoje dziecko, które jest jeszcze w brzuchu. Oczywiście przy tym dowiadujemy się jaka jest płeć naszego dziecka. Ale kiedy wykonywać takie badanie, aby coś zobaczyć? Najlepiej badanie 3d wykonywać między dwudziestym szóstym a trzydziestym pierwszym tygodniem ciąży. Obraz jest wtedy najbardziej wyraźny.

Takie badanie jest również ułatwieniem dla lekarzy, ponieważ dzięki temu mogą dokładnie zbadać ciało dziecka oraz sprawdzić czy nie ma żadnych wad anatomicznych, czy dziecko dobrze się rozwija, czy czaszka nie jest zdeformowana, czy dziecko posiada wszystkie kończyny. Oczywiście usg jest też zaspokojeniem ciekawości przyszłych rodziców, bo kto nie chciałby wiedzieć jak wygląda nasze dziecko, kiedy jest jeszcze w brzuchu mamy? Chyba wszyscy.