Jaki skuter inwalidzki wybrać?

 

Dla każdego niepełnosprawnego jest ważna samodzielność. Zrobienie sobie zakupów, pójście na spacer, spotkanie ze znajomymi – dla nas to oczywiste. Jednak część niepełnosprawnych jest skazana na siedzenie w czterech ścianach ze względu na brak odpowiedniego sprzętu, umożliwiającego chodzenie.

Elektryczne skutery inwalidzkie

skuter elektryczny inwalidzkiNa szczęście rozwój technologii powoli rozwiązuje tą przykrą kwestię. Na rynku są dostępne nie tylko kule i chodziki, ale również mechaniczne środki transportu, dedykowane stricte osobom niepełnosprawnym. Najczęściej jest to skuter elektryczny inwalidzki. To rodzaj pojazdu trójkołowego lub czterokołowego. Pojazdy te osiągają prędkość nie większą niż piętnaście kilometrów na godzinę, co gwarantuje, że jazda po chodniku jest całkowicie bezpieczna, zarówno dla prowadzącego jak i przechodniów. Skuter inwalidzki posiada bardzo wygodne, ergonomiczne siedzenie, które jest wyposażone w pas bezpieczeństwa. Oświetlenie jest zarówno przednie, jak tylne, a z przodu z reguły jest przymocowany koszyk na zakupy lub lekki bagaż. Pojazd jest zasilany dzięki bateriom akumulatorowym, które w pełni naładowane, wystarczają na około pięć godzin jazdy. Warto też wspomnieć o bardzo mocnych hamulcach tarczowych, dzięki którym pojazd wytraca prędkość optymalnie bez względu na warunki terenowe i atmosferyczne. Jest wiele rodzajów skuterów inwalidzkich, różnią się one przede wszystkim wytrzymałością baterii, wielkością kół i rodzajem montowanego fotela. Skuter znanej marki jest oczywiście znacznie droższy od tych oferowanych przez mniej znane firmy.

Bez względu na rodzaj terenu po jakim porusza się skuter, jego koła, amortyzatory i trakcja nie pozwolą na nadmierne wychylenia i w pełni kontrolują możliwość zbyt wysokiego odbicia, na przykład przy zjazdach z chodników lub niskich schodów. Dobry skuter jest niezbędnym środkiem do poruszania się dla osoby z niepełnosprawnością.