Jak wygląda system podatkowy w Niemczech?

 

Kwestie podatkowe w Niemczech są niezwykle interesujące dla polskich pracowników. Jeżeli zamierzasz wyjechać do tego kraju w celu podjęcia pracy, powinieneś dowiedzieć się kilku rzeczy na temat odprowadzanych podatków. Pamiętaj, że jako obywatel Unii Europejskiej masz swoje prawa i powinieneś z nich korzystać.

Kwestia podatków w Niemczech

podatek - NiemcyW Niemczech podatek odprowadzany jest od dochodów osób fizycznych. Określany jest jako „einkommensteuer”. Jest to suma całkowitych rocznych przychodów. Kto musi go odprowadzać? Jeśli chodzi o podatek – Niemcy są bardzo sprecyzowanym krajem w tej kwestii. Każdy pracownik, którego dochody pochodzą z następujących źródeł; rolnictwa, leśnictwa, dzierżawienia oraz wynajmowania (na przykład mieszkań), a także prowadzenia działalności gospodarczej i przemysłowej. Od 2012 roku w Niemczech obowiązuje elektroniczny system podatkowy. Jest to wygodne, ponieważ jako osoba samozatrudniona rozliczyć możesz się przy pomocy systemów elektronicznych. Również Twój pracodawca będzie z tego korzystał. Pieniądze pochodzące z podatku trafią do urzędników skarbowych, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia do obrotu nimi. Zakładając spółkę komandytową, handlową, a nawet cywilną również powinieneś odprowadzić podatek. Cała procedura podatkowa przeprowadzana jest bez fizycznego kontaktu z pracownikami urzędu, dlatego jest to bardzo sprawne. Kontakt osobisty z urzędnikiem masz tylko podczas kontroli skarbowej, o ile nie prowadzisz elektronicznego faktoringu.

Cała procedura nie wymaga zbędnych formalności. Ciekawym rozwiązaniem jest dodatnie elektronicznych systemów. Wpisując swoje faktury na platformę niemieckiego urzędu skarbowego kontrola przebiega poza naszą działalnością. Oczywiście otrzymujemy informację, że jest ona przeprowadzana. Znamy również dokładny jej termin.