Gaz gaśniczy o współczynniku ODP równym 0, czyli FM-200

Wiele środków gaśniczych niestety stanowi niebezpieczeństwo również dla ludzi. Chodzi zwłaszcza o te środki, które zawierają w swoim składzie chlor i brom. Na szczęście obecnie na rynku można zakupić systemy gaśnicze, które są całkowicie bezpieczne.

FM-200, czyli gaz gaśniczy bezpieczny dla człowieka

gaszenie serwerowniW sytuacji, w której nie uda się ewakuować wszystkich ludzi z budynku, dobrze jest stosować takie gazy gaśnicze, które w stężeniach gaśniczych są bezpieczne dla człowieka. Do takich gazów należy z pewnością heptafluoropropan. Bezpieczeństwo tego gazu zostało potwierdzone wieloma badaniami, dlatego warto zaufać systemom FM-200 i pokusić się o ich instalację. Bardzo ważne przy wyborze środków gaśniczych jest to, by nie przewodziły one prądu elektrycznego. Niestety większość środków ma właściwości przewodzące. Takich właściwości nie posiada na szczęście gaz FM-200. To tym bardziej przemawia za korzystaniem z tego właśnie środka. Zdarzają się takie sytuacje jak np. gaszenie serwerowni – tu bardzo ważne jest, by środek gaśniczy nie niszczył urządzeń elektronicznych. Taki jest właśnie gaz FM-200. Gaz jest bezpieczny dla gaszonego obiektu. Dodatkowo gaz nie powoduje zabrudzenia obiektu czy jego niszczenia. W trakcie gaszenia pożaru nie jest ograniczona widoczność. Gaz ma taką konsystencję i barwę, która jest całkowicie transparentna czyli przezroczysta.

Dzięki temu można swobodnie poruszać się po pomieszczeniach w trakcie ewakuacji bez ryzyka utraty widoczności. Przy wyborze środków gaśniczych warto też kierować się współczynnikiem ODP. Jest to bardzo specyficzny współczynnik, który w przypadku gazu gaśniczego FM-200 równa się 0. To oznacza, że gaz nie ma wpływu na niszczenie warstwy ozonowej znajdującej się wokół Ziemi i zabezpieczającej przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym.