Działanie niezastąpionego chlorku wapnia

Można stwierdzić, że w ostatnich czasach ludzie zwracają coraz większą uwagę na to, co jedzą. Czytają zatem etykiety znajdujące się na produktach i rozważają, czy wszystko tam jest zdrowe i przydatne dla organizmu. Jednak mało kto wie o tym, co tak naprawdę kryje się pod konkretnymi symbolami. Nie wszystkie substancje oznaczone literą E są szkodliwe dla naszego organizmu.

Szerokie zastosowanie chlorku wapnia

niezastąpiony chlorek wapniaNa tym świecie występują związki chemiczne, które dzielą się na organiczne i nieorganiczne. Do grupy tych drugich należy chlorek wapnia. Dzięki swoim właściwościom higroskopijnym doskonale pochłania wilgoć. Na pewno większość osób nie wie, jak bardzo szerokie ma zastosowanie. Część osób kojarzy go z pewnością z zimowym klimatem, który często zaskakuje drogowców. Niezastąpiony chlorek wapnia sprawdza się w takich warunkach idealnie. Używany jest razem z solą drogową do posypywania jezdni i chodników. Dzięki niemu nie ślizgamy się na oblodzonej powierzchni. Znajdziemy go również w wielu produktach spożywczych, a także farmaceutycznym. W rzeczach jadalnych pełni rolę emulgatora, który odpowiada za prawidłową konsystencję, a także regulatora kwasowości. Jest także stabilizatorem i doskonałą substancją wiążącą. Na etykietach występuje najczęściej pod symbolem E509. Jeśli zatem natrafimy na niego na którymkolwiek z produktów, wcale nie musimy się obawiać. Udowodnione zostało, że nie jest substancją, która ma negatywny wpływ na zdrowie. Chlorek wapnia bardzo często jest dodawany także do serów i przetworów mlecznych. Znajduje się także we wszystkich dżemach i powidłach. Gdybyśmy jednak zjedli naraz duży słoik takiego produktu, choć wydaje się to prawie niemożliwe, możemy wtedy odczuwać dolegliwości żołądkowe i suchość błon śluzowych. Chlorek wapnia wykorzystywany jest również bardzo często podczas leczenia niedoboru wapnia.

Warto wiedzieć chociaż podstawowe rzeczy o związkach chemicznych, aby umieć rozróżnić szkodliwe, od tych, które na pewno nie mają złego działania. Jeśli zatem w składzie danego produktu natkniemy się na chlorek wapnia, nie musimy od razu odkładać go na półkę. Znajdziemy go w bardzo wielu rzeczach i wcale nie musimy się go aż tak bardzo obawiać. Niewielkie ilości na pewno nikomu nie zaszkodzą.