Dobre nawozy rolnicze gwarantem obfitego plonu

Z nawozami miał do czynienia prawie każdy z nas. Dla rolników jest to codzienność, ale innym grupom społecznym także nie jest to zupełnie obce. Wielu z nas ma swoje ogródki działkowe, przydomowe ogrody i balkony. Nawozu użyć musimy zarówno do uprawy, zboża, jak i warzyw czy kwiatów. Jaki wybrać, aby był odpowiedni?

Jaki wybrać dobry nawóz?

dobre nawozy rolniczePrzede wszystkim należy zacząć od tego, że mamy 2 podstawowe rodzaje nawozów: wieloskładnikowe i jednoskładnikowe. Samo nawożenie ma na celu podniesienie jakości gleby, zwiększenie w niej mikro- i makroskładników, ale też poprawę jej struktury. Dobre nawozy rolnicze to te, które odpowiednio dopasujemy do naszych upraw. Jeśli dokładnie wiemy, czego brakuje naszym roślinom, zdecydujmy się na nawóz jednoskładnikowy. Zadziała on w punkt, zwiększając na przykład ilość fosforu czy innego niezbędnego składnika. Minusem jest tu wielkość opakowań tych nawozów. Zwykle są bardzo duże, znacznie przesadzone jak na możliwości domowego ogródka. Bardziej nadają się na gabaryty upraw rolniczych. Możemy też sięgnąć po preparat wieloskładnikowy, który ogólnie poprawi jakość gleby – tzw. nawóz uniwersalny. Ten częściej używamy na „domowe” potrzeby. Nie zapominajmy jednak o nawożeniu naturalnym, gdzie możemy użyć  granulowanego lub suszonego obornika, biohumusu bądź kompostu. Kupując nawóz, o jego jakości zaświadczy z pewnością dokładny skład wypisany na opakowaniu, dawkowanie oraz sposób użycia. Zawsze sprawdzajmy datę ważności. Możemy też poradzić się obsłudze hurtowni czy centrum ogrodniczego co do jakości danych marek nawozów.

Wybór nawozu może mieć kluczowe znaczenie w wielkości naszych plonów. Niezależnie od tego, czy mowa tu o wielkohektarowych siewach zbóż, buraków itp., czy też o przydomowych roślinach. Używajmy więc nawozów dobrej jakości, sprawdzonych firm, dobrze dopasowanych do potrzeb gleby. To zagwarantuje nam owocny wzrost.