Czy można odczulić się od alergenów?

 

Immunoterapia alergenowa jest formą długotrwałego leczenia, które zmniejsza objawy u wielu osób z alergicznym nieżytem nosa, astmą alergiczną, zapaleniem spojówek lub alergią na jad owadów. Zmniejsza się wówczas wrażliwość na alergeny i często prowadzi do trwałego złagodzenia objawów alergii nawet po zaprzestaniu leczenia. To sprawia, że ​​dla wielu osób jest to opłacalne i korzystne podejście do leczenia.

Efekty i działanie odczulania

odczulanieZastrzyki z alergenami nie są stosowane w leczeniu alergii pokarmowych. Najlepszą opcją dla osób z alergiami pokarmowymi jest ścisłe unikanie tego jedzenia. Odczulanie działa jak szczepionka. Ciało reaguje na wstrzyknięte ilości konkretnego alergenu, podawane w stopniowo zwiększających się dawkach, rozwijając odporność lub tolerancję na alergen. Istnieją dwie fazy odczulania. Pierwsza z nich obejmuje przyjmowanie zastrzyków z rosnącą ilością alergenów około jednego do dwóch razy w tygodniu. Długość tej fazy zależy od tego, jak często przyjmowane są zastrzyki, ale zazwyczaj wynosi od trzech do sześciu miesięcy. Druga faza zaczyna się po osiągnięciu skutecznej dawki. Skuteczna dawka podtrzymująca zależy od poziomu wrażliwości na alergen i reakcji na niego. W tej fazie będą występować dłuższe okresy między zabiegami, od dwóch do czterech tygodni. Taka terapia może zapobiegać rozwojowi nowych alergii, a u dzieci postępowi choroby alergicznej. Skuteczność strzałów alergicznych jest związana z długością programu leczenia oraz dawką alergenu.

Niektórzy ludzie odczuwają długotrwałą ulgę od objawów alergii, podczas gdy inni mogą je mieć  zaraz po przerwaniu terapii. Typową reakcją jest zaczerwienienie i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia. Może się to zdarzyć natychmiast lub kilka godzin po zabiegu. W niektórych przypadkach objawy mogą obejmować zwiększone objawy alergii, takie jak kichanie, przekrwienie błony śluzowej nosa lub pokrzywka.