Tworzywa, które są sztucznie wytwarzane przez człowieka i nie występują w naturze( tzw. polimery syntetyczne) oraz ze zmodyfikowanych polimerów naturalnych nazywamy tworzywami sztucznymi. Najważniejszą zaletą tworzyw sztucznych jest to, że są łatwe do przerobienia co w dużej mierze przyczyniło się do rozwoju przemysłu tworzyw polimerowych w XX wieku. Natomiast wadą jest fakt, że są mało odporne na wysoką temperaturę oraz posiadają mniejsze właściwości mechaniczne w porównaniu np. : do metali.
Zastosowanie tworzyw sztucznych
Możliwości jakie daje nam zastosowanie tworzyw sztucznych są tak naprawdę nieograniczone. Każdy z Nas w życiu codziennym korzysta z różnego rodzaju urządzeń, które w jakimś stopniu zostało stworzone z tworzywa sztucznego. Tworzywa sztuczne wykorzystywane są do produkcji wszelkiego rodzaju opakowań, butelek. Mają także swoje zastosowanie w budownictwie. Stosowane są jako elementy wyposażenia wnętrz (wykładziny podłogowe, ramy okien, tapety itd. ). Tworzywa sztuczne odgrywają dużą rolę w gospodarstwie domowym. Wiele sprzętów i urządzeń jest z nich wykonanych. Mają zastosowanie w rolnictwie, ponieważ folia z polietylenu znacznie zwiększyła możliwość upraw cieplarnianych. Chociażby sama folia, którą stosuje się przy budowie szklarni stanowi dobrą izolację przed różnymi działaniami zewnętrznymi. Znajdują swoje zastosowanie w medycynie m.in. poprzez wyprodukowanie strzykawek jednorazowego użytku. W farmacji tworzywa sztuczne stosowane są głównie jako materiał na opakowanie : fiolki, tuby.
Zastosowanie tworzyw sztucznych w życiu codziennym jest tak duże, że nie zdajemy sobie z tego sprawy. Należy jednak zauważyć, że tworzywa sztuczne są szkodliwe dla środowiska. Głównym problemem jest to, że produkty wykonane z tworzyw sztucznych rozkładają się bardzo powoli. Ponadto podczas tego procesu mogą przenikać do gleby różne szkodliwe substancje. Zatem tak jak wszystko co Nas otacza tworzywa sztuczne mają swoje wady i zalety.