Charakterystyka frezarek narzędziowych

Do obrabiarek najbardziej rozpowszechnionych w przemyśle maszynowym, oprócz tokarek, można również zaliczyć frezarki. Służą do obrabiania przedmiotów ze stali, żeliwa, metali nieżelaznych i tworzyw sztucznych. Dużą wydajność obróbki uzyskuje się dzięki zastosowaniu narzędzi wieloostrzowych i dużych prędkości skrawania.

Zastosowanie i budowa frezarki uniwersalnej

frezarka górnowrzecionowa festoolPodstawowe wielkości charakterystyczne dla frezarek ogólnego przeznaczenia, określa się poprzez podanie wymiarów roboczych stołu. Frezarki wspornikowe uniwersalne posiadają stół krzyżowy, napędzany mechanicznie we wszystkich kierunkach, a ponadto elementy sań poprzecznych zwanych obrotnicą, który umożliwia skręt stołu w płaszczyźnie poziomej i jego ruch posuwowy pod określonym kątem do osi wrzeciona, co przy dodatkowym uzupełnieniu frezarki w uniwersalną podzielnicę, pozwala na obróbkę powierzchni śrubowych i frezowanie zębatek o zębach skośnych. Przykładem może być frezarka górnowrzecionowa festool, która jest obrabiarką przeznaczoną do prac w wydziałach narzędziowych lub prototypowych. Można na niej obrabiać takie materiały jak: żeliwo, stal, brąz, mosiądz, aluminium, tworzywa sztuczne z optymalnymi szybkościami skrawania, dzięki szerokiemu zakresowi obrotów i posuwów. Do prac wymagających wysokiej dokładności pozycjonowania przesuwów wzdłużnego stołu, zastosowano specjalne czytniki optyczne, które umożliwiają ustawienie ich z dużą dokładnością. Konstrukcja frezarki jest bardzo sztywna i stabilna dzięki silnie użebrowanemu korpusowi, oraz szerokim i mocnym prowadnicom przesuwu suportu i wrzeciennika. 

Całość układu sterowania elektrycznego obrabiarki, umieszczona jest w szafie sterowniczej. Natomiast wszystkie elementy obsługi przeznaczone do sterowania elektrycznego obrabiarką, umieszczone są na pulpicie znajdującym się na korpusie frezarki, w pobliżu organów sterowania mechanicznego.