Praca lekarza weterynarii jest pasjonującym zajęciem i potrafi sprawiać niesamowite ilości satysfakcji i spełnienia. W zależności od specjalizacji i gatunku jaki wybraliśmy, nasze obowiązki i zajęcia potrafią być diametralnie od siebie różne i wymagać od nas całkowicie innych umiejętności oraz podejścia, zgoła odmiennego niż w przypadku innego typy zwierząt.
Bezpieczne ruszta podstawą bioasekuracji
Spośród wielu dostępnych w Polsce do leczenia gatunków zwierząt, ja zdecydowałem się na świnie, a więc sektor zwierząt gospodarskich, i nigdy nie żałowałem swojej decyzji. Świnia domowa, z łaciny Suis scrofa f. domestica, podgatunek dzika euroazjatyckiego, z którego to poprzez udomowienie i dobór osobniczy na przestrzeni lat wyhodowano wszystkim nam dziś znaną różową świnkę. Ciekawostka może być fakt, iż poprzez wielopokoleniowe zabiegi zootechniczne kręgosłup świni wydłużył się w stosunku do swego przodka o 3 kręgi, z trzynastu kręgów w odcinku piersiowym, do 16, co zostało osiągnięte w celu zwiększenia długości i masy mięsa. W chowie wielkotowarowym istnieje wiele rozmaitych chorób i dolegliwości, na które lekarz musi zwracać uwagę, zakaźne wirusowe i grzybicze, nie mogą być lekceważone, gdyż jeden chory osobnik potrafi zarazić całą chlewnię. Istnieją także schorzenia związane z nieprawidłową budową techniczną chlewu, zwane są technopatiami, z których to najczęstszą są różnego rodzaju uszkodzenia racic i ich powikłania. Najlepszym sposobem na zapobieżenie takim sytuacjom są bezpieczne ruszta betonowe dla trzody chlewnej, zainstalowane na posadzkach. Sama konstrukcja tychże ruszt musi być odpowiednia, przęsła powinny być na przekroju w kształcie trapezu równoramiennego, skierowanego dłuższą podstawą ku górze, zapobiega to zapychaniu się szpar obornikiem. Zadbanie o takie rozwiązanie i takie ruszta zdecydowanie poprawią bezpieczeństwo trzody.
Jak widać choroby zwierząt to nie tylko bakterie i wirusy, z którymi zawsze nam się to słowo kojarzy, ale też nieodpowiednia obsługa i nieprzemyślana konstrukcja budynków, w których są przetrzymywane czworonogi. Zwracanie uwagi na tego typu niedociągnięcia to jeden z licznych obowiązków lekarza weterynarii i każdego odpowiedzialnego hodowcy.